Raziskovalci z Morske biološke postaje Nacionalnega Inštituta za biologijo opravljajo redne monitoringe tujerodnih organizmov na gojiščih školjk in rib, obrežnih mokriščih ter v marinah, mandračih in večjih pristaniščih.
Februarja odkrili Janolusa hyalinusa
Konec februarja 2022 so raziskovalci postrgali obrast z različnih luških objektov, tudi na plavajočih zavesah (baražah). Med številnimi tujerodnimi vrstami raznih polžev zaškrgarjev in drugih nevretenčarjev je bil tudi primerek vrste polžev gološkrgarjev Janolus hyalinus.
Polž se je v koprsko pristanišče verjetno razširil prek pomorskega prometa.
Prvi v Jadranu
Novougotovljeni polž je bil potrjen v akvatoriju Luke Koper pri vzorčenju tujerodnih vrst, a gre za domorodno sredozemsko vrsto. Polž se je v koprsko pristanišče verjetno razširil prek pomorskega prometa. Gre za rumenorjavega polža, ki za razliko od večine gološkrgarjev ne izstopa po pisanih barvah in ga je zato tudi težje opaziti. Zanj so značilni gosto porasli izrastki s številnimi bradavičastimi bunkami. Znan je predvsem v vzhodnem severnem Atlantiku, v Sredozemskem morju se pojavlja predvsem v zahodnem delu. Po razpoložljivih podatkih sodeč, te vrste pred tem še niso našli v Jadranskem morju.
V slovenskem morju tretjina vrst polžev iz Sredozemlja
Na območju Luke Koper so našli tudi nekatere druge zanimive in redke vrste polžev zaškrgarjev, npr. domorodna vrsta Piseinotecus sphaerifera, ki so jo celo prvič našli v Jadranu. V slovenskem morju so doslej ugotovili več kot 150 vrst golih polžev, kar je skoraj tretjina doslej evidentiranih vrst v Sredozemskem morju.
Lovrenc Lipej je doktor bioloških znanosti, raziskovalec na Morski biološki postaji NIB v Piranu in predavatelj ekoloških in bioloških predmetov na univerzah v Kopru, Ljubljani in Mariboru.