Luški odtis

Luka Koper je pripravljena na zeleni prehod

Med 18. in 19. aprilom so v Portorožu potekali 25. Dnevi energetikov. Vodja področja varovanja zdravja in ekologije Boštjan Pavlič je udeležencem predstavil projekte in izzive, s katerimi se srečujemo v specifični pristaniški dejavnosti.

  • Rok Štemberger
  • Arhiv Finance
  • < 1 MIN

Dnevi energetikov so skozi leta postali osrednji slovenski dogodek energetskih menedžerjev in strokovnjakov iz podjetij, raziskovalnih inštitucij in vseh tistih, ki poslujejo po načelu učinkovite rabe energije. Kot je poudaril Pavlič, se z energetsko učinkovitostjo v Luki Koper načrtno ukvarjamo dobrih 10 let, zato imamo na voljo dobre izhodiščne podatke in izkušnje za načrtovanje nadaljnjih aktivnosti. V tem obdobju smo določene segmente naših sistemov, ki vplivajo na energetsko učinkovitost prenovili ali zamenjali z najboljšimi razpoložljivimi tehnologijami. Predvsem gre tu za sistematičen nadzor nad porabniki energije, sistemi ogrevanja poslovnih objektov in njihova sanacija, ter projekti kot so zamenjava razsvetljave in elektrifikacija delovnih strojev. Eden največjih prihodnjih izzivov, s katerimi se trenutno družba ukvarja je elektrifikacija operativnih obal in možnost napajanja ladij z utekočinjenim zemeljskim plinom, ki jih predvideva EU direktiva.

Kar se tiče izrabe obnovljive energije v pristanišču Luka Koper pospešeno gradi sončne elektrarne na vseh novih objektih in na skladiščih, kjer je zagotovljena statična trdnost. Pavlič je svojo predstavitev zaključil s predstavitvijo tehnologij, ki šele prihajajo in bi bile nekoč primerne za uporabo v luški dejavnosti. Vodik ima tu velik potencial, predvsem za pogon mehanizacije, vendar je tehnologija še vedno v razvojni fazi, poleg tega pa trenutno obstaja več birokratskih, varnostnih pa tudi okoljskih omejitev glede uporabe vidika. Vsekakor pa družba v svojo dolgoročno strategijo vključuje vse vidike uporabe alternativnih goriv.