Luški odtis

Mesec požarne varnosti

Oktobra po vsej državi tečejo aktivnosti ozaveščanja o nevarnostih za požare in preventivne ukrepe pred njimi. Letošnja tema je vse bolj aktualna nevarnost: različne baterije, ki jih je okoli nas v uporabi vedno več.

  • SANDI JUGOVAC
  • MATEJA DOMINKO
  • 2 MIN

Li-ionske baterije shranjujejo veliko količino energije in ob nepravilni uporabi lahko predstavljajo posebno nevarnost. Nahajajo se v mobilnih telefonih, prenosnih in tabličnih računalnikih, električnih skirojih, kolesih, baterijskih orodjih in drugih napravah pa tudi v osebnih vozilih. Najpogostejši vzrok za nastanek požara so: nepravilno polnjenje, mehanske poškodbe, neustrezno shranjevanje, nekakovostni materiali, tehnične okvare itd. Pri vsakem izdelku, tudi pri baterijah, obstaja verjetnost okvare, v času polnjenja se pojavi še možnost pregrevanja, vžiga ali celo eksplozije.

Zato moramo biti pri polnjenju baterij še posebej previdni. Med polnjenjem:

• vedno uporabljajte le baterijo, polnilni kabel, polnilnik, ki jih je priložil proizvajalec, in upoštevajte priložena navodila;
• naprava ne sme biti pokrita, založena ali v bližini gorljivih oziroma vnetljivih predmetov;
• naprave večkrat preverite, predvsem pa jih ne polnite ponoči, temveč le ko ste prisotni v prostoru.

Naj izkoristim priložnost in se v imenu PGE Luke Koper zahvalim vsem sodelavcem, ki tako ali drugače skrbite, da je požarna varnost v Luki Koper na zglednem nivoju.

Če zagori baterijska naprava doma ali v službi … NAJPREJ napravo izklopite iz električnega omrežja, umaknite gorljive in vnetljive predmete v bližini in za gašenje uporabite gasilnik ali druga priročna sredstva (vodo, požarno odejo, zemljo, pesek ipd.). POZOR! Požar pogasite le, če je še v začetni fazi in gašenje za vas ne predstavlja nevarnosti. Sicer doma raje pokličite 112 in se umaknite na varno, v službi pa obvestite varnostno-nadzorni center na številko 05 66 56 950 (int. 950). Tudi baterije lahko zagorijo Preprečite požar baterij.