Neposredna izpostavljenost Luke Koper Rusiji in Ukrajini je sicer razmeroma majhna, saj je obseg pretovora za ti dve državi zanemarljiv. Kljub temu budno spremljamo razmere, predvsem vpliv vojne na cene energentov in morebitne posledice na svetovno gospodarsko rast. »V Luki Koper verjamemo, da bomo iz krize, ki jo vsi napovedujejo, izšli kot zmagovalci, saj smo nanjo dobro pripravljeni in imamo načrte, kako nanjo odgovoriti. Predvsem stavimo na diverzifikacijo naših terminalov, kar nam je v vseh preteklih krizah zagotavljalo zadostno mero stabilnosti,« je razmere na globalni ravni komentiral predsednik uprave Luke Koper.
Boštjan Napast.
Rast pretovora na vseh blagovnih skupinah
V prvih treh mesecih leta smo zabeležili rast pretovora na vseh blagovnih skupinah. Skupni pretovor je bil tako za 18 odstotkov višji od pretovora v enakem obdobju lani. Občuten je porast tekočih ter sipkih in razsutih tovorov,nad povprečjem so tudi generalni tovori. Z največjim pritiskom se soočamo na kontejnerskem terminalu, kjer povečan obseg pretovora, neredni prihodi ladij in počasnejši obrat kontejnerjev, tudi zaradi pomanjkanja skladiščnih kapacitet v zaledju Slovenije, vplivajo na zasedenost skladiščnih površin v pristanišču, čeprav smo v zadnjih mesecih povečali skladiščne kapacitete za 10 odstotkov. Razmere na globalni ravni so na področju ladijskega prometa s kontejnerji še vedno nestabilne, kar občutijo vsa pristanišča po svetu. To pa vpliva na celotno logistično verigo, torej tudi na kopenski prevoz, ki se mora temu prilagajati.
V prvem četrtletju letos je bil skupni pretovor za 18 odstotkov višji od pretovora v enakem obdobju lani.
Podvojili poslovni izid
Povečan obsega pretovora, večji obseg dodatnih storitev, rast cen, predvsem pa višji prihodki iz skladiščenja blaga so vplivali na višje čiste prihodke od prodaje za 23 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. To je vplivalo na podvojitev poslovnega izida iz poslovanja (EBIT) in čistega poslovnega izida.