Razvoj in rast

(P)ostati želimo prva izbira med pristanišči

V lanskem letu smo v Luki Koper sprejeli nov strateški poslovni načrt za obdobje od 2024 do 2028, s katerim smo začrtali smer razvoja pristanišča in si postavili konkretne cilje, ki jih želimo doseči. Posebno pozornost bomo namenili razvoju infrastrukture in povečanju zmogljivosti ter v ta namen investirali 785 milijonov evrov.

  • Rok Štemberger
  • Matevž Bregar
  • 3 MIN

Naše poslanstvo bo zagotavljati zanesljive, visoko kakovostne pristaniške storitve, skladne s smernicami trajnostnega razvoja – s ciljem postati prva izbira med pristanišči na evropski južni transportni poti. Začrtan razvoj pristanišča bo temeljil na štirih ključnih izhodiščih, ki predvidevajo povečanje infrastrukturnih zmogljivosti, pospešeno uvajanje koncepta pametnega pristanišča, zagotovitev ustrezne kadrovske strukture ter skrb za trajnostne vidike in zmanjševanje negativnih vplivov na okolje in družbo. Skladno s strategijo v družbi še naprej ohranjamo tudi model večnamenskega pristanišča, ki je ena ključnih konkurenčnih prednosti naše družbe.

Začeli smo z gradnjo 12. priveznega mesta

V januarju smo začeli gradnjo 12. priveznega mesta v drugem luškem bazenu (na fotografiji), ki bo namenjen pretovoru generalnih tovorov in vozil. V okviru naložbe bomo rekonstruirali del obale in 11. veza, kjer danes pretovarjamo najrazličnejše projektne tovore – to so tovori, ki so po velikosti, obliki in teži izven standardnih dimenzij, zato jih pretovarjamo s posebnimi dvigali.

Gradili bomo avtomatizirano skladišče za jeklene proizvode

Poleti začenjamo tudi gradnjo avtomatiziranega skladišča za jeklene proizvode. Gre za enega najsodobnejših objektov, velikosti približno 14.000 kvadratnih metrov, ki bo omogočal smotrnejšo rabo prostora, višjo produktivnost in hitrejši obrat blaga ter varnejši delovni proces. Gradnjo bomo izvajali dobro leto dni in jo sklenili predvidoma jeseni 2025. Tudi sicer je skladišče zasnovano kot energetsko samozadostno, na strehi je predvidena elektrarna skoraj 3 MW moči, v notranjosti pa energetsko varčen in daljinsko voden sistem razsvetljave. Povsem elektrificirana so tudi mostna dvigala, katerih tehnologija omogoča rekuperacijo privarčevane energije, s čimer zagotavljamo predvidoma dodatnih 10–15 % energije iz samooskrbe.

Največji letošnji projekt: podaljšanje severnega dela prvega pomola

Največji in najpomembnejši projekt Luke Koper, ki se bo začel graditi še letos, je podaljšanje severnega dela prvega pomola. V okviru naložbe bomo zgradili manjkajoči del kontejnerske obale s priveznimi mesti in dodatne skladiščne površine. Gradbeno in finančno zahteven projekt bo prinesel 7 hektarov površine, s katero bomo kapacitete kontejnerskega terminala povečali na 1,75 milijona kontejnerskih enot na leto. Novo obalo bomo opremili z dodatnimi post-panamax obalnimi dvigali, s katerimi bomo lahko tudi na severnem delu terminala izvajali manipulacije na ladjah maticah, medtem ko bodo vsa mostna dvigala na novih skladiščnih površinah elektrificirana, s čimer bomo zagotovili minimalne izpuste pri pretovoru. Prav tako pomembna je tudi naložba v zagotovitev dodatnih skladiščnih kapacitet za potrebe terminala za avtomobile, ki se skladno z načrtom nadaljuje že v letu 2024. Na vse večje potrebe avtomobilskega trga bomo odgovorili tudi z nadaljevanjem gradnje pokritih skladiščnih površin v obliki večnadstropne garaže, ki bo lahko zavetje ponudila 11.000 avtomobilom. Vertikalna umestitev dodatnih površin za skladiščenje avtomobilov je sestavni

del okoljskih politik, ki predvidevajo boljšo izkoriščenost in rabo prostora. Ena bolj pomembnih naložb za avtomobilski terminal je med drugim gradnja novega priveznega mesta v tretjem bazenu pristanišča, ki bo zaradi bližine novih skladišč v zaledju prinesla nekaj sprememb pri razporeditvi luškega prostora in ustaljenih transportnih poteh po posameznih blagovnih skupinah.

Nov objekt potniškega terminala

Predvidoma jeseni bo stekla tudi gradnja novega objekta potniškega terminala, ki je prva vstopna točka za goste s potniških ladij. Trajnostno zasnovan objekt bo hkrati energetsko varčen, zaradi narave njegove uporabe pa bo del odprt proti mestu in tako namenjen tudi širši javnosti.

Povečanje energijske samooskrbe

Z novimi objekti v Luki Koper dobivamo tudi nove površine za gradnjo fotonapetostnih elektrarn, s katerimi bomo pomembno povečali delež energetske samooskrbe. Do leta 2030 načrtujemo z vsemi naložbami v sončne elektrarne doseči skupno 10 MW moči, kar bo zadostovalo za več kot četrtino celotne oskrbe z električno energijo takrat ocenjene porabe. Trenutno so v zaključni izvedbeni fazi naložbe v fotonapetostne elektrarne na strehah skladišč 16 in 19 ter 50 in 51, ki bodo v notranje omrežje priključene predvidoma do letošnjega poletja. S skupno močjo kar 4,2 MW lahko elektrarne uvrstimo na prvo mesto po proizvedeni moči v regiji in med večje v Sloveniji.